RSS

Ağrı Kesiciler

29 Haz

Düşük dozlarda aspirin kullanmanın kalbe ve dolaşıma iyi geldiği doğru mu?

Evet, çok düşük dozlarda alındığında, kalp krizlerini engellemeye yardımcı olduğuna ilişkin kanıtlar gittikçe artmaktadır. Ancak, bu miktarın ne kadar olduğu kesin olarak saptanamamıştır. Ayrıca aspirin, mideye zararlı olabildiğinden, şimdilik bu amaçla kullanılmamalıdır. Konu araştırma aşamasındadır.

Ağrı kesiciler uyku ilacı gibi etki yaparlar mı?

Kural olarak hayır. Hafif ağrı kesiciler uykuya engel olanağrıyı geçirerek rahatlık verebilirler. Ancak reçeteyle alınan ve daha güçlü olanlar sedatif etki gösterip uykuya neden olabilirler.

Gebeyim. Sırt ya da baş ağrısı için ağrı kesici ilaç kullanabilir miyim?

Kadınlar gebelikleri sırasında, çay ve kahvedeki kafein, sigaradaki nikotin ve alkol gibi çok sayıda kimyasal madde aldıklarından, çocuğun anormal olması durumunda belirli bir maddeyi ya da ilacı suçlamak oldukça zor olmaktadır. Yeni ilaçların dölüt üzerindeki etkileri dikkatle incelenmektedir, ama yaygın olarak kullanılan çoğu ağrı kesicinin etkisi bilinememektedir. Özellikle ilk üç ay içinde gebe kadının aldığı bütün maddeler öndölüte geçer. Üç aydan sonra bazı ilaçların geçişi plasenta (son ya da ekene) tarafından engellenir. Bu yüzden, genel bir kural olarak gebeliğin ilk üç ayı içinde, ilaç, hatta hafif ağrı kesicileri bile almaktan kaçınmak gerekir. Daha sonraki dönemde ise yalnızca doktorların verdiği ilaçları kullanmak iyi olur.

Bazen başım çatlayacakmış gibi ağrıyor ve bulantım oluyor. Birkaç aspirin içiyorum, hiç etkilemiyor. Daha fazla mı almam gerekiyor?

Bulantıyla birlikte başın “çatlayacak gibi” ağrıması, migreniniz olduğunu göstermektedir. Genellikle migrenle öteki baş ağrılarını ayırmak zordur, ama migrenin klasik belirtileri bulantı ve kusmayla birlikte başın bir yarısının ağrımasıdır. Bunlara, uçuşan ışıklı beneklerin görülmesi ve konuşma bozuklukları da eşlik eder. Bazen aspirin ya da parasetamol almak yararlı olabilir, ama çoğunlukla işe yaramaz. Migren için özel tedaviler vardır, bir doktora başvurmanız gerekir.

Aşırı dozda ağrı kesici almış bir kişiyi kurtarmak için kusturmak yeterli midir?

Aşırı dozda ağrı kesici, acil tedavi gerektirir. Hiçbir zaman hastanın bakımını tek başınıza yapmaya kalkmayın, hemen bir hastaneye götürün. Kusturarak, ilacın midede emilimini engelleyebilirsiniz, ama bazı ağrı kesiciler kana karıştığında (bu kişinin durumuna ve ilacın alınış biçimine bağlı olarak çok çabuk olabilir) büyük hasara yol açabilirler. Sözgelimi parasetamol, karaciğerde hasara neden olduğundan aşırı dozlar birkaç saat içinde ölümle sonuçlanabilir. Üstelik çok miktarda parasetamol almış kişide komaya girmesinden birkaç saat öncesine kadar önemli bir belirti görülmez.

Kocam başı ağrıdığında ilaç içmek istemiyor; alkolün daha iyi bir ağrı kesici olduğunu söylüyor. Haklı olabilir mi?

Yaralanma ya da şok durumlarında alkol çok tehlikeli olabileceğinden ağrı kesici olarak kullanılmamalıdır. Bu türden alkol alımının çoğunlukla bahane niteliğinde olduğu da akıldan çıkarılmamalıdır.

 
Yorum yapın

Yazan: Haziran 29, 2012 in Sağlık Genel

 

Etiketler: , , , , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: