RSS

Ağız Kokusu

29 Haz

Ağız kokusu, kişinin hem kendisi, hem de çevresi için oldukça sıkıntı yaratan bir durumdur. Ancak önlenebilir ve başarıyla tedavi edilebilir.

 

Sarımsağı çok seviyorum, ama kokusu yüzünden yemek sorun oluyor, ne önerirsiniz?

Çok güçlü bir baharat olan sarımsak, bağırsaklarda emilmesine karşın, havada da çözünebilmektedir. Bu yüzden, sarımsak dokulardan geçerken, hava, bu kokuyu, alır. Yapılabilecek tek şey çevrenizdekilerin de sarımsak yemesini sağlamanızdır; sarımsak yiyenler birbirlerinin ağızkokusunu duymazlar.

Diş sağlığım bozuk olduğu için ağzım çok kötü kokuyor. 30 yaşındayım. Acaba bütün dişlerimin çekilmesi mi gerekecek?

Bu, dişlerinizin durumuna bağlıdır. Dişleriniz ancak yapılacak başka bir şey yoksa çekilir. Yine de bir dişçiye görünmezseniz ağız kokunuz devam eder, hatta daha da artabilir.

Kocam şeker hastası, zaman zaman da kanda şeker düzeyi kontrolden çıkıyor. Son kontrolünde doktor, ağız kokusunda bir değişiklik fark edip etmediğimi sordu. Neden?

Şeker hastalarının kan şeker düzeyleri yükselince, bedende aseton birikir (metabolizma, aseton ürettiği için) ve soluğunun aseton kokmasına yol açabilir. Bu, hafif tatlı bir kokudur, başka kokulara da benzemez. Doktorlar bazen, tanı koymada ya da hastalığın ağırlığını saptamada bu kokuyu da göz önüne alırlar.

Yıllardır sindirim bozukluğu çekiyorum, kocam da ağzımın kötü koktuğunu söylüyor. Bunun nedeni çok fazla geğirmek olabilir mi?

Mide içeriği güzel kokmadığı için geğirerek çıkarılan hava ekşimiş yiyecek gibi kokabilir. Sindirim sorununuz için mutlaka bir doktora görünün. Tedavi edildiğinde ağız kokusu da ortadan kalkar. Gargara yapmak ve nane şekeri çiğnemek de yararlı olabilir.

 
Yorum yapın

Yazan: Haziran 29, 2012 in Sağlık Genel

 

Etiketler: , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: